atpakaļ pie
jaunumu saraksta

Raksti

Sliekšņu profili

Gan mājās, gan ofisā jums negribētos redzēt vienveidīgu grīdas seguma veidu. Protams, ir sastopamas arī šādas situācijas, bet tās jau ir pagātnes mantojuma atstātās pēdas vai arī nepietiekoši lielu finanšu vadītā remonta rezultāts. Jebkurā gadījumā, pozitīvus iespaidus, redzot šāda veida telpas, protams, negūsiet.

Kāda veida grīdas segumus var izvēlēties mūsdienīgam dzīvoklim vai dzīvojamai mājai? Visbiežāk virtuvē un gaitenī (tur, kur ir koncentrējušās aktīvas darbības atstātās pēdas) klāj linoleju, keramiskās plāksnes, keramiskās granīta plāksnes – ilgi kalpojošus un ūdens izturīgus pārklājumus, kuri nebojājas no biežas un mitras uzkopšanas. Kabinetiem, viesnīcām izvēlas pašus prestižākos grīdas segumus – parketa, masīvkoka parketa dēlīšus: šāda veida telpas ir mājas seja, un tai jābūt nevainojamai. Guļamistabā, jūs droši vien, pamanīsiet kavrolīna grīdas segumu un paklājumu segumus.

Visiem šiem pārklājumiem ir atšķirīgi biezumi. Tos ieklājot, veidojas atšķirīgi grīdas līmeņi un nelīdzenas malas, bet parketam un laminātam, kā arī «peldošām» grīdām, nav blīvas šuves ar telpas sienām. Tāpēc, lai noslēpt visus šos nelīdzenumus un spraugas, tiek izmantoti dažādi slieksnīši, bet tajās vietās, kur no grīdas izspraucas dažādas caurules un kolonnas – izmanto gredzenus.

Slieksnīši mēdz būt viena līmeņa, kā arī vairāku līmeņu (piemēram, parketam un plānam linolejam salaiduma šuvēm) un noslēdzošām šuvēm (pie ārdurvīm). Tās var nostiprināt ar vienkāršu atklātu metodi (tad stiprinājums būs redzams uz sliekšņa), vai arī ar daudz sarežģītāku noslēdzošu veidu (slieksnītis tiek nostiprināts uz iepriekš piestiprinātām nesošām skavām, kā tas ir grīdlīstēm). Ir arī elastīga materiāla sliekšņi – moldingi, kurus pārdod ruļļos, kurus savukārt piegriež pēc vajadzīgā izmēra un izmērcē. Slieksnītis pēc izžūšanas iegūst vajadzīgo formu (tas ir īpaši ērti izmantojams nelīdzeniem grīdu segumiem).

Slieksnīši, pirmkārt, pilda estētisko funkciju: nolīdzina atšķirīgos līmeņus starp atšķirīgo materiālu segumiem to saskares vietās, palīdz noslēpt spraugas, novērš ieklāšanas laikā radušos defektus, kā arī var spēlēt dekoratīvā elementa lomu un atdalīt segumus starp telpām, kur ir ieklāts viena veida grīdas segums.

Otra galvenā slieksnīšu funkcija – aizsargfunkcija. Tie pasargā pamatni no mitruma, putekļu, smalku priekšmetu un netīrumu iekļūšanas, savādāk grīdas segumi var uzmilst, deformēties vai arī nepatīkami čirkstēt.  

Slieksnīši var būt izgatavoti no dažādiem materiāliem. Slieksnīšus no koka vairāk izvēlas parketa grīdai, bet arī tie ir pakļauti deformācijai, ko izraisa pārlieku liels mitrums, tāpēc bieži vien priekšroka tiek dota slieksnīšiem no alumīnija, laminētiem, pieskaņojot konkrētai seguma virsmai un materiālam. Alumīniju neiespaido iepriekš uzskaitītie faktori, kā arī to var nolaminēt vēlamā krāsā, piemēram, pieskaņojot durvju roktura krāsai, kas savukārt lieliski harmonizē ar durvju ailes noformējumu un rada interjerā patīkamu kopainu. «Peldošas» grīdas segumam tāpat ērti ir slieksnīši no korķa – koka plāksnīšu izstiepšanās vai saraušanās gadījumā, pielīmētais slieksnītis no korķa spēlēs atsperes lomu. Protams, plastmasa un gumija, mākslīgi veidoti materiāli, tāpat nav palikuši bez ievērības – galvenais faktors – to izturīgums un pieticīgums.

 Un tā, slieksnīši – furnitūra, kura tik ļoti nepieciešama grīdas seguma ieklāšanai. Slieksnītis ir kā «0» blakus «1»: pats par sevi parkets vai lamināts – vieninieks, bet slieksnītis pats par sevi – nulle. Bet kopā saliekot veido pilnu desmitnieku.